I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
8 eggs for breakfast alone? Daily?
Correct. I have a minimal lunch and moderate supper with no snacks or desserts. Breakfast is my primary meal of the day.